Kompensacja nachylenia magnetometru
Trimble R10 i odbiorniki R12 posiadają wbudowany magnetometr, który pozwala na pomiar punktów z pochyloną tyczką metodą Punkt po kompensacji.
Punkt po kompensacji
Metoda pomiaru punktu z kompensacją wykorzystuje czujnik przechyłu i magnetometr wbudowane w odbiornik do obliczenia położenia końcówki tyczki. Metoda punktu skompensowanego pojawia się na liście dostępnych metod pomiaru podczas pomiaru GNSS, gdy pole wyboru Funkcje pochylenia jest zaznaczone na ekranie opcji odbiornika ruchomego pomiaru.
Pomiar skompensowanego punktu jest przydatny, gdy:
- Pozwala to na szybszy pomiar punktu bez konieczności poświęcania czasu na upewnianie się, że tyczka jest wypoziomowana.
- Przeszkoda oznacza, że nie możesz ustawić anteny bezpośrednio nad punktem. Tradycyjnie do pomiaru takich punktów należy użyć techniki kompensacji. Użycie metody pomiaru punktu z kompensacją koryguje przesunięcie anteny, aby uzyskać pozycję naziemną na końcu tyczki.
Podczas pomiaru punktu po kompensacji, czujnik przechyłu mierzy pochylenie anteny i oblicza odstęp od końca tyczki. Stopniowanie na libelli eBubble reprezentuje sferę, po której przemieszcza się antena gdy koniec tyczki jest nieruchomy. Na przykład:
Kolor eBubble | Zakres pochylenia | Znaczenie |
---|---|---|
Zielony | < 12 stopni | Znajdujesz się w zakresie tolerancji pochylenia dla punktu po kompensacji. |
Żółty | Od 12 do 15 stopni | Jesteś bliski przekroczenia tolerancji pochylenia dla punktu po kompensacji. |
Czerwony | > 15 stopni | Przekroczyłeś tolerancję pochylenia dla punktu po kompensacji. |
Zakłócenia magnetyczne
System próbuje wykryć ilość zakłóceń magnetycznych w otoczeniu poprzez porównanie wykrytego pola magnetycznego z oczekiwanym polem magnetycznym. Oczekiwane pole magnetyczne pochodzi z modelu pola magnetycznego Ziemi przechowywanego w odbiorniku. Magnetometr wykrywa wielkość (siłę) i kierunek pionowy (kąt nachylenia) pola magnetycznego otoczenia i porównuje je z oczekiwaną wielkością i kierunkiem pionowym dla danej lokalizacji. Jeśli wartości nie są zgodne, wykrywane są zakłócenia magnetyczne.
Poziom zakłóceń magnetycznych jest wskazywany przez wartość Zakłócenia magnetyczne, która wykorzystuje skalę od 0 do 99. Poziom zakłóceń magnetycznych jest również odzwierciedlony w oszacowaniu precyzji. Jeśli prawidłowo skalibrowałeś magnetometr i pracujesz w środowisku wolnym od zakłóceń magnetycznych, powinieneś zobaczyć wartości zakłóceń magnetycznych niższe niż 10.
Jeśli wartość jest wyższa niż 50, w wierszu stanu zostanie wyświetlone ostrzeżenie. Jeśli wartość wynosi 99, nie będzie można zapisać punktu, chyba że odległość nachylenia tyczki nie mieści się w odległości 1 cm od poziomu. Sprawdź okolicę pod kątem źródeł zakłóceń magnetycznych. Jeśli nie ma oczywistych źródeł zakłóceń magnetycznych, sprawdź kalibrację.
Wartość Zakłócenia magnetycznego dla punktu można wyświetlić na ekranie Podgląd zadania.
W środowiskach zakłóconych magnetycznie magnetometr może wykryć oczekiwaną wielkość i kierunek pionowy, ale nieprawidłowy kierunek poziomy. Nie da się tego wykryć. Jeśli tak się stanie, oprogramowanie podaje niskie wartości zakłóceń magnetycznych, podczas gdy w rzeczywistości występują duże błędy azymutu magnetycznego. Aby uniknąć tych błędów, ważne jest, aby używać punktów skompensowanych tylko w obszarach wolnych od zakłóceń magnetycznych.
Tylko pozycja pozioma jest zależna od magnetometru. Jeśli badanie wymaga wysokiej dokładności pionowej, ale dokładność pozioma jest mniej ważna, zakłócenia magnetyczne mogą być mniej znaczące. Pozioma jakość punktu ulega większej degradacji przy większym kącie nachylenia przy większych zakłóceniach magnetycznych. Innymi słowy, zakłócenia magnetyczne nie mają wpływu, jeśli biegun jest wypoziomowany.