Kompenzace náklonu magnetometru

Přijímače Trimble R10 a R12 mají vestavěný magnetometr, který umožňuje měřit body nakloněné výtyčky metodou Kompenzovaného bodu.

Kompenzované body

Metoda měření kompenzovaného bodu používá senzor náklonu a magnetometr, které jsou vestavěné v, pro výpočet polohy hrotu výtyčky. Metoda kompenzovaného bodu se zobrazí v seznamu dostupných metod měření během vyměřování GNSS, když je na obrazovce vyměřování Možnosti roveru povoleno políčko Funkce náklonu.

Měření kompenzovaných bodů je užitečné, když:

  • Chcete měřit bod rychleji, aniž byste museli trávit čas zajištěním výtyčky ve vodorovné poloze.
  • Překážka Vám brání umístit přijímač přesně nad požadovaný bod. Běžně by jste pro měření těchto bodů použili metodu odsazení. Použití metody měření kompenzovaných bodů koriguje umístění posunutí antény tak, aby vznikla poloha na zemi na konci výtyčky.

Při měření kompenzovaného bodu, senzor náklonu měří náklon antény a vypočítá odsazení z hrot výtyčky. Izočáry v okně eBubliny představují kouli skrze níž se anténa vychyluje, pokud je hrot výtyčky stabilní. Například:

Barva bubliny Rozsah náklonu Význam
Zelená < 12 stupně Jste v toleranci pro kompenzovaný bod
Žlutá 12 až 15 stupňů Jste blízko tolerance pro kompenzovaný bod
Červená > 15 stupňů Překročili jste toleranci pro kompenzovaný bod

Magnetické vlivy

Systém se snaží detekovat množství magnetických vlivů v okolí porovnáváním magnetického pole zaznamenaného s očekávaným polem. Očekávané magnetické pole získá z modelu magnetického pole Země, který je uložený v přijímači. Magnetometr zaznamená mocnost (sílu) a vertikální směr (úhel náklonu) okolního magnetického pole a tyto hodnoty porovná s modelovými hodnotami pro dané místo. Pokud měření neodpovídají očekávaným hodnotám, je detekováno magnetické rušení.

Velikost magnetických vlivů je vyjádřena hodnotou Magnetického rušení, která se pohybuje od 0 do 99. Velikost magnetického rušení také ovlivňuje dosaženou přesnost měření. Pokud máte správně nakalibrovaný magnetometr a pohybujete se v místě bez magnetických vlivů, pak by magnetické rušení mělo být nižší než 10.

Pokud je hodnota vyšší než 50, zobrazí se V8m ve stavovém řádku výstraha. Pokud je hodnota 99, nebudete moci uložit měření s větším vychýlením eBubliny než 1 cm. Zkonrolujte, zda se v blízkosti nenachází zdroje magnetického vlnění. Pokud se v místě nenachází žádné patrné zdroje magnetického rušení, zkontrolujte kalibraci magnetometru.

Můžete zkontrolovat hodnotu Magnetického rušení při měření daného bodu v Prozkoumat Job.

V prostředí s magnetickými vlivy se může stát, že magnetometr zaznamená očekávanou mocnost a vertikální směr, ale nesprávný horizontální směr. To bohužel nepoznáte. Pokud se to stane, software Vás informuje o nízkém magnetickém vlivu, i když ve skutečnosti Vaše měření obsahuje velké chyby způsobené magnetickým rušením. Abyste se vyhli těmto chybám, je třeba měřit kompenzovaným bodem v místech, kde se nenachází žádné magnetické rušení.

Pouze horizontální poloha je určována magnetometrem. Pokud při měření potřebujete dosáhnout maximální vertikální přesnosti, ale horizontální přesnost není až tak důležitá, potom nemusí mít magnetické vlnění takový význam. Horizontální přesnost bodu klesá s větším úhlem náklonu a výraznějším magnetickým rušením. Jinými slovy agnetické rušení neovlivní Vaše měření, pokud je libela urovnána.