Słowniczek terminów
W tym rozdziale wyjaśniono część terminów wykorzystanych w tym pliku Pomocy.
dokładność
Bliskość pomiaru lub wartości współrzędnej do aktualnej (prawdziwej) lub zaakceptowanej wartości.
almanach
Dane, nadawane przez satelity GNSS, które zawierają informację orbity o wszystkich satelitach, korektę czasu i parametry opóźnienia atmosferycznego. Almanach ułatwia szybkie nabywanie SV. Informacje o orbicie to podzbiór danych efemerydalnych o zmniejszonej dokładności.
Kąty i długości
Pomiar kątów poziomych i pionowych i odległości skośnej.
Tylko kąty
Pomiar kątów poziomych i pionowych.
adnotacja
Znaczniki na zdjęciach w celu wyjaśnienia.
atrybut
Atrybut to cecha lub właściwość obiektu w bazie danych. Wszystkie obiekty jako atrybuty mają przypisaną pozycję geograficzną. Inne atrybuty zależą od typu obiektu. Na przykład, droga posiada nazwę lub numer identyfikacyjny, typ nawierzchni, szerokość, ilość pasów, itd. Każdy atrybut posiada zakres dostępnych wartości, zwany domeną. Wartość wybrana do opisania konkretnego obiektu jest nazywana wartością atrybutu.
Autolock
Możliwość namierzenia i śledzenia lustra.
automatyczne serie
Proces automatycznego wykonywania kilku pomiarów do punktów.
pozycjonowanie autonomiczne
Najmniej dokładny rodzaj pozycjonowania możliwy dla odbiornika GNSS. Pozycja jest ustalona przez jeden odbiornik na podstawie danych satelitarnych.
azymut
Kierunek poziomy odniesiony do zdefiniowanego układu współrzędnych.
Nawiązanie
Punkt o znanych współrzędnych lub o znanym azymucie ze stanowiska, który jest używany do zorientowania instrumentu podczas ustawiania stanowiska.
W pomiarach GNSS mierzysz i obliczasz linie bazowe (położenie jednego odbiornika w odniesieniu do drugiego). Stacja bazowa działa jako pozycja z której pozyskiwane są wszystkie nieznane pozycje. Stacja bazowa to antena i odbiornik ustawione w punkcie o znanych współrzędnych, w szczególności do gromadzenia danych, które mają zostać wykorzystane w plikach poprawek różnicowych odbiornika ruchomego.
bod (prędkość transmisji sygnału)
Jednostka prędkości transferu danych (z jednego cyfrowego urządzenia binarnego do innego) używana w zapisie serii komunikatów; zazwyczaj jest to 1 bit/s.
BIM
Modelowanie informacji o budynku (BIM) to proces, w którym planowanie, projektowanie, budowa i konserwacja budynków i innych aktywów budowlanych, takich jak drogi, mosty lub infrastruktura użyteczności publicznej, są zarządzane za pomocą cyfrowych modeli 3D. Aby uzyskać informacje na temat formatów plików modeli BIM obsługiwanych przez Trimble Access, proszę zapoznać się z sekcją Modele BIM:.
kod C/A (Coarse Acquisition)
Kod pseudolosowy (PRN) modulowany na sygnale L1. Ten kod pomaga odbiornikowi wyliczyć odległość od satelity.
zmienić położenie lunety
Odnosi się do sytuacji, w której powierzchnia konwencjonalnego instrumentu mierzącego obserwacje zmienia się między pierwszym położeniem lunety a drugim położenie lunety. W przypadku serwomechanizmu dzieje się to automatycznie. W instrumencie robotycznym dzieje się to po naciśnięciu Zmień poł. lunety w oprogramowaniu Trimble Access. W instrumencie mechanicznym należy ręcznie zmienić położenie lunety w instrumencie.
CMR
Compact Measurement Record. Wiadomość pomiaru satelitarnego, która jest przesyłana przez odbiornik bazowy i wykorzystywana przez pomiary RTK do obliczenia dokładnego wektora linii bazowej od bazy do odbiornika ruchomego.
konstelacja
Określony zbiór satelitów wykorzystywany do obliczenia pozycji: trzy satelity dla ustalenia 2D, cztery dla ustalenia 3D. Wszystkie satelity widoczne dla odbiornika GNSS w tym samym czasie. Optymalna konstelacja to konstelacja z najniższym PDOP. Zobacz także PDOP.
domiary konstrukcyjne
Podane domiary poziomie i/lub pionowe, które umożliwiają prace instrumentom, bez zakłócania przebiegu budowy.
Punkt konstrukcyjny
Punkt, który został zmierzony przy użyciu opcji „quick fix” w Obliczeniach.
punkt osnowy
Punkt na powierzchni Ziemi, który posiada dokładnie określoną pozycję geograficzną.
pomiar klasyczny
Podczas pomiarów klasycznych, kontroler jest podłączony do instrumentu klasycznego np. tachimetru.
krzywizna i refrakcja
Poprawka do zmierzonego kąta pionowego ze względu na krzywiznę Ziemi i refrakcję atmosferyczną.
komunikat danych
Wiadomość zawarta w sygnale GNSS, które podają informacje na temat lokalizacji i stanu satelitów oraz poprawek zegarów. Zawiera ona informacje na temat stanu innych satelitów oraz ich przybliżoną pozycję.
system odniesienia
kod projektowy
Kod nadawany punktom projektowym.
nazwa projektowa
Nazwa nadawana punktowi projektowemu.
Pozycjonowanie różnicowe
Precyzyjny pomiar względnej pozycji dwóch odbiorników śledzących równocześnie te same satelity.
Bezlustrowy (DR)
Rodzaj dalmierza, który umożliwia wykonywania pomiarów do celów nieodbijających światła.
Model przemieszczenia
Model ruchu punktów na powierzchni Ziemi spowodowany ruchem płyt, akumulacją naprężeń tektonicznych, deformacją sejsmiczną/post-sejsmiczną, lodowcowym dostosowaniem izostatycznym i/lub innymi procesami geologicznymi lub antropogenicznymi, które powodują znaczące zmiany współrzędnych na dużych obszarach. Służy do propagacji współrzędnych z jednej epoki (np. epoki pomiaru) do innej (np. epoki odniesienia wybranego globalnego referencyjnego układu odniesienia).
Wskaźnik jakości pozycji GNSS. Wskaźnik DOP bierze pod uwagę położenie każdego satelity względem innych satelitów danej konstelacji, a także ich geometrię względem odbiornika GNSS. Niska wartość wskaźnika DOP wskazuje na wyższe prawdopodobieństwo dokładności. Standardowe DOP dla aplikacji GNSS to:
- PDOP - Pozycja (trzy współrzędne)
- GDOP - Geometryczny (trzy współrzędne i czas)
- RDOP - Względny (pozycja, uśredniona w czasie)
- HDOP - pozioma (dwie współrzędne poziome)
- VDOP - Pionowy (tylko wysokość)
- TDOP - Czas (tylko przesunięcie zegara)
przesunięcie dopplerowskie
Widoczna zmiana w częstotliwości sygnału spowodowana przez względny ruch satelitów i odbiornika.
Odległość Średnia kwadratowa. W Trimble Access, DRMS jest oszacowaniem średniej kwadratowej odległości radialnej od prawdziwej pozycji do pozycji obserwowanej. DRMS jest jedną z dostępnych opcji wyświetlania dokładnych szacunków GNSS w oprogramowaniu Trimble Access. Proszę zobaczyć Precyzyjne wyświetlanie.
podwójna częstotliwość
Odbiornik GNSS, który wykorzystuje sygnały L1 i L2 z satelitów GNSS. Odbiornik dwu-częstotliwościowy może bardziej precyzyjnie ustalić pozycję przy dłuższych odległościach i gorszych warunkach, ponieważ kompensuje opóźnienia jonosferyczne.
Pomiar paralaktyczny
Pomiar kątów poziomych i pionowych i odległości skośnej do dwóch luster znajdujących się na jednej tyczce w celu pozycjonowania punktu niedostępnego.
Pliki DXF
Plik DXF to format wektorowej grafiki 2D lub 3D generowany za pomocą oprogramowania CAD, takiego jak AutoDesk. DXF to skrót od Drawing Exchange Format.
Układ geocentryczny XYZ (ECEF)
Kartezjański układ współrzędnych wyrażający współrzędne w Globalnie układzie odniesienia. Środek tego układu współrzędnych znajduje się w środku masy Ziemi. Oś z pokrywa się ze średnią osią obrotu Ziemi, a oś x przechodzi przez 0°N i 0°E. Oś y jest prostopadła do płaszczyzny osi x i z.
obiekt mimośrodowy
Pomiar kątów poziomych i pionowych i odległości skośnej do powierzchni obiektu okrągłego (np. latarni). Dodatkowy kąt poziomy jest mierzony do ściany obiektu w celu obliczenia promienia i tym samym pozycji środka obiektu.
EGNOS
European Geostationary Navigation Overlay Service System wspomagania satelitarnego (SBAS), który dostarcza poprawki różnicowe dla systemów GNSS.
rzędna
Wysokość powyżej średniego poziomu morza. Pionowa odległość ponad geoidą.
maska elewacji
Kąt, poniżej którego Trimble zaleca, aby nie śledzić satelitów. Zwykle ustawia się tę wartość na 10 stopni, aby uniknąć zakłóceń spowodowanych przez budynki i drzewa, jak i błędów wielodrożności.
efemeryda
Aktualne prognozy pozycji satelity (trajektoria), przesyłane w wiadomości danych.
epoka
Interwał pomiarowy odbiornika GNSS. Epoka różni się w zależności od typu pomiaru: - dla pomiarów w czasie rzeczywistym jest ustawiona na jedną sekundę - dla pomiarów po przetworzeniu może być ustawiona na częstotliwość od jednej sekundy do jednej minuty
I położenie lunety (P1)
Ustawienie instrumentu, w którym krąg pionowy jest z lewej strony lunety.
II położenie lunety (P2)
Ustawienie instrumentu, w którym krąg pionowy jest z prawej strony lunety.
pomiar FastStatic
Typ pomiaru GNSS. Pomiar FastStatic to pomiar z postprocessingiem który wykorzystuje 20 minut obserwacji do pozyskania surowych danych GNSS. Dane są przetwarzane, aby uzyskać dokładność na poziomie centymetra.
obiekt
Przedstawienie obiektu rzeczywistego na mapie. Obiekty mogą być przedstawiane jako punkty, linie lub poligony. Obiekty wielopunktowe składają się z więcej niż jednego punktu, ale odwołują się tylko do jednego zbioru atrybutów w bazie danych.
kody obiektów
Krótkie słowa lub skróty, które opisują cechy punktu.
rozwiązanie „fixed”
Wskazuje, że całkowita nieoznaczoność została rozwiązana i pomiar jest inicjowany. Jest to najbardziej precyzyjny rodzaj rozwiązania.
rozwiązanie „float”
Wskazuje, że całkowita nieoznaczoność nie została rozwiązana i pomiar nie jest inicjowany.
FSTD (fast standard)
Metoda pomiaru jednej odległości i jednego kąta w celu nadania współrzędnych punktu.
GAGAN
GPS Aided Geo Augmented Navigation. Regionalny system wspomagania satelitarnego (SBAS) wdrożony przez rząd Indii.
Galileo
Galileo to system nawigacji satelitarnej (GNSS) zbudowany przez Unię Europejską (UE) i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). System Galileo jest alternatywą dla amerykańskiego systemu GPS, rosyjskiego GLONASS i japońskiego Quasi‑Zenith Satellite (QZSS).
GDOP
Geometric Dilution of Precision - Współczynnik geometryczny. Związek pomiędzy błędami położenia i czasu użytkownika oraz błędami zasięgu satelitów. Zobacz także DOP.
GENIO
Plik GENeric Input Output eksportowany przez wiele pakietów programowych które określają drogi jako łańcuchy. Zobacz także Element.
Matematyczny model zaprojektowany tak, aby był dopasowany do całej lub części geoidy (fizycznej powierzchni Ziemi).
geoida
Powierzchnia, na której potencjał siły ciężkości Ziemi jest stały, równy potencjałowi siły ciężkości na średnim poziomie mórz otwartych.
Globalnie
Globalnie to skrócona nazwa odnosząca się do współrzędnych w formacie Globalna dana odniesienia.
Globalna dana odniesienia
Globalna dana odniesienia: Dane z pomiarów RTK, takie jak układ odniesienia stacji bazowych, w tym VRS. Oprogramowanie Trimble Access określa Globalna dana odniesienia przy użyciu układu współrzędnych i strefy wybranej z biblioteki układów współrzędnych.
Jeśli wykonujesz pomiar RTK w zadaniu, musisz upewnić się, że wybrane źródło korekcji w czasie rzeczywistym podaje pozycje GNSS w tym samym układzie odniesienia, co pokazane w polu Globalna dana odniesienia na ekranie Wybierz układ współrzędnych właściwości zadania.
Globalna epoka odniesienia
Globalna epoka odniesienia: Epoka realizacji Globalna dana odniesienia. Oprogramowanie Trimble Access określa Globalna epoka odniesienia przy użyciu układu współrzędnych i strefy wybranej z biblioteki układów współrzędnych.
GLONASS
GLObal Navigation Satellite System (GLONASS) jest globalnym systemem nawigacji satelitarnej (GNSS), obsługiwanym przez rosyjski rząd przez Rosyjskie Kosmiczne Siły Zbrojne. GLONASS jest alternatywą i uzupełnieniem amerykańskiego systemu GPS, europejskiego Galileo i japońskiego Quasi‑Zenith Satellite (QZSS).
GNSS
Globalny system nawigacji satelitarnej (ang. Global Navigation Satellite System) Jest to standardowy, ogólny termin dla systemów nawigacji satelitarnej, który dostarcza geoprzestrzenne pozycjonowanie o globalnym zasięgu.
Pomiar GNSS
Podczas pomiaru GNSS, kontroler jest podłączony do odbiornika GNSS.
GPS
Global Positioning System (GPS) to globalny system nawigacji satelitarnej (GNSS) obsługiwany przez rząd Stanów Zjednoczonych. GPS jest alternatywą i uzupełnieniem amerykańskiego systemu GLONASS, europejskiego Galileo i japońskiego Quasi‑Zenith Satellite (QZSS).
Domiar kierunkowy HA
Pomiar kąta pionowego i odległości skośnej. Kąt poziomy jest później oddzielnie mierzony, zazwyczaj do zasłoniętego punktu.
Tylko kąty HA
Pomiar kąta poziomego.
HDOP
Horizontal Dilution of Precision - współczynnik współrzędnych płaskich. Zobacz także DOP.
Wyrównanie Helmerta
Transformacja Helmerta jest transformacją współrzędnych, która wykorzystuje obrót, skalowanie i translację. Wyrównanie poziome w kalibracji terenu GNSS jest dwuwymiarową formą transformacji Helmerta i może być również wykorzystywane do obliczania wcięcia.
wysoki zakres dynamiczny (HDR)
Przy włączonej funkcji HDR, wykonywanych jest wiele zdjęć, każde przy innych ustawieniach ekspozycji, za każdym razem gdy przycisk aparatu jest włączany. W czasie przetwarzania HDR zdjęcia są łączone tak, aby otrzymać obraz, który będzie miał lepszą rozpiętość tonalną, dzięki czemu zostaną przedstawione detale, których pojedyncze zdjęcia nie ukazują. W przypadku obrazów zarejestrowanych za pomocą tachimetru wyposażonego w technologię Trimble VISION, przetwarzanie HDR można wykonać w aplikacji Trimble Business Center po zaimportowaniu danych.
krąg poziomy
Stopniowy lub cyfrowy dysk, od którego mierzony jest kąt poziomy.
wysokość instrumentu
Wysokość instrumentu nad punktem
stanowisko
Punkt nad którym jest rozstawiony instrument.
całkowita niejednoznaczność
Ilość cykli w nośniku fazy pseudoszeregowej między satelitą GNSS, a odbiornikiem GNSS.
pomiar zintegrowany
W przypadku pomiarów zintegrowanych, kontroler jest podłączony do tachimetru i odbiornika GNSS w tym samym czasie. Program Trimble Access może się szybko przełączać pomiędzy dwoma instrumentami w ramach tego samego pliku job.
jonosfera
Zjonizowana warstwa atmosfery występująca powyżej 50-60 km nad powierzchnią Ziemi. Jonosfera wpływa na dokładność pomiarów GNSS gdy mierzysz długie linie bazowe przy użyciu odbiornika z jedną częstotliwością.
Współcz. K
Współczynnik K to stała definiująca krzywą pionową w definicji drogi. K = L/A. gdzie:
L to długość krzywej
A jest algebraiczną różnicą między nachyleniem przychodzącym i wychodzącym w %.
Sygnał L1
Główne L−pasmo nośnika używane przez satelity GNSS do transmisji danych satelitarnych.
Sygnał L2
Drugie L−pasmo nośnika używane przez satelity GNSS do transmisji danych satelitarnych. Blok IIR-M i późniejsze satelity GPS transmitują dodatkowy sygnał na L2 nazywany L2C.
Sygnał L5
Trzecie L−pasmo nośnika używane przez satelity GNSS do transmisji danych satelitarnych. To pasmo zostało dodane do Bloku IIF i późniejszych satelitów GPS.
Pliki LandXML
Plik LandXML to format pliku XML służący do projektowania inżynierii lądowej i wodnej oraz danych pomiarowych, takich jak punkty, powierzchnie, działki, dane sieci rurociągów i linie trasowania.
Oprogramowanie Trimble Access określa Dana lokalna przy użyciu układu współrzędnych i strefy wybranej z biblioteki układów współrzędnych.
tryby pomiarowe
Kąty są mierzone i uśredniane podczas pomiaru odległości przy użyciu jednego z następujących trybów pomiaru: Standard (STD), Fast Standard (FSTD), Tracking (TRK). Tryb STD jest oznaczony literą S obok ikony instrumentu na pasku stanu. Mierzony jest jeden kąt i jedna odległość. Tryb FSTD jest oznaczony literą F obok ikony instrumentu na pasku stanu. Kąty i odległości są stale mierzone. Tryb TRK jest oznaczony literą T obok ikony instrumentu na pasku stanu.
Tachimetr, który musi być ręcznie obracany, aby zmienić położenie lunety lub zlokalizować cele. Porównaj z instrumentem serwo.
MGRS
System Military Grid Reference System
MSAS
Satelitarne systemy wspomagające MTSAT System wspomagania satelitarnego (SBAS), który dostarcza bezpłatne poprawki różnicowe dla pomiarów GNSS na obszarze swojego zasięgu, czyli w Japonii.
wielodrożność
Zakłócenia podobne do szumu ekranu telewizyjnego. Wielodrożność występuje gdy sygnały GNSS przechodzą przez różne ścieżki zanim dotrą do anteny.
Wyrównanie Neighborhood
Wyrównanie współrzędnych, które jest stosowane do pomiarów klasycznych z wieloma punktami nawiązania lub plików job z kalibracją GNSS. Podczas konfiguracji znanego stanowiska wielonawiązaniowego, wcięcia wstecz lub kalibracji GNSS, odchyłki są obliczone dla każdego zmierzonego punktu osnowy. Obliczone odległości z każdego nowego punktu do punktów osnowy wykorzystywane podczas konfiguracji stanowiska lub kalibracji są używane do określenia wyrównania współrzędnych, które ma zostać zastosowane do nowego punktu.
NMEA
Standard ustalony przez National Marine Electronics Association (NMEA), który określa sygnały elektryczne, protokół transmisji danych, taktowanie sygnałów i formaty dla danych łączności nawigacyjnej między morskimi instrumentami nawigacyjnymi.
NTRIP
Networked Transport of RTCM via Internet Protocol
obserwacja
Pomiar wykonany do punktu lub pomiędzy punktami przy użyciu sprzętu pomiarowego, w tym odbiorników GNSS i instrumentów klasycznych.
OmniSTAR
System satelitarny, który przesyła informacje poprawek GPS.
kod P
Precyzyjny kod transmitowany przez satelity GPS. Każdy satelita posiada unikalny kod, który jest modulowany na falach nośnych L1 i L2.
kontrola parzystości
Forma sprawdzania błędów wykorzystywana w binarnym przechowywaniu i przesyłaniu danych cyfrowych. Opcje kontroli parzystości to Parzyste, Nieparzyste lub Brak.
Position Dilution of Precision, bezjednostkowa liczba, wyrażająca jakość zależności między błędem w wyznaczeniu pozycji stanowiska i błędem w wyznaczeniu pozycji satelity.
Maska PDOP
Najwyższa wartość PDOP, dla której odbiornik oblicza pozycję.
chmura punktów
Zbiór punktów w przestrzeni 3D.
Polilinie
Polilinie to dwie lub więcej linii lub łuków połączonych ze sobą. Linia to pojedyncza linia między dwoma punktami.
system pozycjonowania
System elementów instrumentalnych i obliczeniowych do obliczania pozycji geograficznej.
postprocessing
Przetwarzanie danych satelitarnych na komputerze, po ich zgromadzeniu.
pomiar kinematyczny z post-processingiem
Typ pomiaru GNSS. Pomiar kinematyczny z postprocessingiem przechowuje surowe obserwacje z pomiaru “stop-and-go” oraz ciągłe obserwacje. Dane są przetwarzane, aby uzyskać dokładność na poziomie centymetra.
PPM
Poprawka PPM (ang. part per milion), która jest nanoszona na odległość skośną, aby skorygować ją ze względu na wpływ atmosfery Ziemi. Wartość PPM jest określana przy użyciu zaobserwowanego odczytu ciśnienia i temperatury wraz ze stałymi określonymi dla instrumentu.
precyzja
Miara tego, jak blisko zmienne losowe skupiają się wokół obliczonej wartości, która wskazuje powtarzalność jednego pomiaru lub zbioru pomiarów.
stała pryzmatu
Domiar pomiędzy środkiem lustra i mierzonym punktem.
odwzorowanie
Wykorzystywane do tworzenia płaskich map, które reprezentują powierzchnię ziemi lub część tej powierzchni.
QZSS
Quasi‑Zenith Satellite (QZSS) to japoński system satelitarny zbudowany przez japońską agencję kosmiczną (JAXA). System QZSS jest alternatywą dla amerykańskiego systemu GPS, rosyjskiego GLONASS i europejskiego Galileo. QZSS jest także systemem wspomagania satelitarnego (SBAS).
RDOP
Relative Dilution of Precision - współczynnik względny Zobacz także DOP.
pomiary różnicowy w czasie rzeczywistym
Rodzaj pomiarów GNSS. Pomiar różnicowy w czasie rzeczywistym wykorzystuje poprawki różnicowe przesyłane z odbiornika naziemnego lub z satelitów SBAS lub OmniSTAR w celu uzyskania pozycjonowania submetrowego na odbiorniku ruchomym.
pomiar kinematyczny w czasie rzeczywistym oraz rejestrowanie danych
Typ pomiaru GNSS. Pomiar kinematyczny w czasie rzeczywistym oraz rejestrowanie danych rejestruje surowe dane GNSS podczas pomiaru RTK. Surowe dane mogą być później przetwarzane, jeśli jest to wymagane.
pomiar kinematyczny w czasie rzeczywistym oraz Infill
Typ pomiaru GNSS. Pomiar kinematyczny w czasie rzeczywistym oraz infill pozwala na kontynuowanie kinematycznego pomiaru kiedy kontakt radiowy z bazą został zerwany. Dane Infill muszą być przetwarzane.
stacja referencyjna
Zobacz stacja bazowa.
linia odniesienia
Proces ustalania pozycji punktu w odniesieniu do linii bazowej poprzez wykonanie pomiaru do dwóch punktów o znanych lub nieznanych współrzędnych.
Region zawiera punkty skanowania z jednej lub więcej chmur punktów .rcwx Skanuj chmury punktów lub z innych regionów. Utwórz region zawierający tylko najbardziej interesujące Cię punkty skanowania. Region jest szczególnie przydatny podczas przeprowadzania inspekcji powierzchni.
wcięcie wstecz
Proces ustalania pozycji punktu poprzez wykonanie pomiaru do dwóch lub więcej punktów o znanych współrzędnych.
RMS
Pierwiastek kwadratowy ze średniej arytmetycznej (ang. Root Mean Square) Wykorzystywany do wyrażania dokładności pomiaru punktów. Jest to promień okręgu błędu w granicach którego można odnaleźć około 70% poprawek pozycji.
RMT
Zdalny cel (ang. Remote Target)
Pomiar, w którym kontroler z oprogramowaniem Trimble Access jest podłączony przez radio do tachimetru, tak aby instrument mógł być sterowany robotycznie z poziomu oprogramowania Trimble Access.
serie
Metoda pomiarów klasycznych polegająca na wykonaniu wielu pomiarów wielu punktów.
odbiornik ruchomy
Każdy odbiornik mobilny GNSS oraz rejestrator terenowy pozyskujący dane w terenie. Pozycja odbiornika ruchomego może zostać skorygowana różnicowo, w odniesieniu do stacjonarnego odbiornika bazowego GNSS.
RTCM
Radio Technical Commission for Maritime Services. Jest to komisja, która została ustanowiona w celu zdefiniowania różnicowego łącza danych dla poprawek różnicowych w czasie rzeczywistym odbiorników ruchomych GNSS.
RTK
Pomiar kinematyczny w czasie rzeczywistym, rodzaj pomiaru GNSS.
SBAS
Satelitarne systemy wspomagające (ang. Satellite Based Augmentation System). SBAS bazuje na różnicowym GNSS, ale ma zastosowanie w rozległych sieciach stacji referencyjnych (np. WAAS, EGNOS, MSAS). Poprawki i dodatkowe informacje są przesyłane za pomocą satelitów geostacjonarnych.
Tachimetr, który jest wyposażony w serwomotory, które umożliwiają zmianę położenia lunety instrumentu i automatycznie obracanie do śledzonego celu. Porównaj z instrumentem mechanicznym.
Jeśli instrument serwo jest również wyposażony w radio, można go używać do pomiarów robotycznych, gdzie urządzenie jest sterowane za pomocą oprogramowania Trimble Access.
Pliki Shapefile
Plik shapefile to format przechowywania danych wektorowych ESRI służący do przechowywania obiektów geograficznych w postaci punktów, linii lub poligonów, a także informacji o atrybutach.
pojedyncza częstotliwość
Typ odbiornika, który korzysta tylko z sygnału GNSS L1. Bez kompensacji dla efektu jonosferycznego.
pojedynczy domiar odległości
Pomiar kątów poziomych i pionowych i odległości skośnej. Dodatkowo pomiar domiarów do punktu niedostępnego.
SNR
Stosunek sygnału do szumu, wartość mocy sygnału satelitarnego. SNR przyjmuje wartość od 0 (brak sygnału) do 99, gdzie 99 to idealna wartość, a 0 oznacza, że satelita nie jest dostępny. Typowa dobra wartość to 40. System GNSS zazwyczaj zaczyna korzystać z satelity gdy jego wartość SNR jest wyższa niż 25.
Stanowisko
Odległość lub odstęp wzdłuż linii, w tym łuku, linii drogi
Wprowadź stanowisko
Proces określania punktu instrumentu i ustawiania orientacji instrument na punkt (lub punkty) nawiązania.
Łańcuch to seria połączonych punktów 3D. Każdy łańcuch reprezentuje pojedynczy obiekt taki jak krawężnik lub oś drogi.
Warstwa
Powierzchnia może być cyfrową reprezentacją 3D powierzchni topograficznej (terenu) lub reprezentacją obiektu lub powierzchni obiektów w modelu 3D lub pliku BIM. Powierzchnie topograficzne to zazwyczaj pliki cyfrowego modelu terenu (DTM), które reprezentują powierzchnię za pomocą siatki ciągłych trójkątów.
Funkcja Sprawdzenie powierzchni oblicz porównując chmurę punktów skanowania powierzchni powykonawczej z powierzchnią odniesienia i oblicza odległość do powierzchni odniesienia dla każdego punktu skanowania, aby utworzyć chmurę punktów kontroli. Wybraną powierzchnią referencyjną może być płaszczyzna pozioma, płaszczyzna pionowa, płaszczyzna nachylona, cylinder, inny skan lub istniejący plik powierzchni, taki jak DTM lub model BIM. Można utworzyć region, aby uwzględnić w inspekcji tylko interesujące Cię punkty skanowania.
W przypadku konstrukcji drogowej, przechyłka odnosi się do dodania dodatkowego nachylenia (nasypu) na zakrętach drogi, aby pomóc pojazdom w pokonaniu krzywej. Dodawanie przechyłki pomaga w osiągnięciu wymaganej prędkości konstrukcyjnej dla krzywej. Przechyłka jest zazwyczaj definiowana w połączeniu z poszerzenie.
SV
Pojazd satelitarny (lub pojazd kosmiczny).
wysokość celu
Wysokość pryzmatu nad mierzonym punktem.
TDOP
Time Dilution of Precision - współczynnik dla pomiaru czasu Zobacz także DOP.
TOW
Liczba sekund w tygodniu, od północy sobotniej nocy/niedzieli rano czasu GPS.
śledzenie
Proces odbierania i rozpoznawania sygnałów z satelity.
Tracklight
Światło widzialne, które kieruje operatora lustra na poprawny kierunek.
ciąg poligonowy
Ciąg poligonowy jest tworzony przez pomiar kilku punktów na stanowiskach ciągu, a następnie łączenie ich w obwód. Ciąg zamknięty powstaje, gdy obwód kończy się w punkcie początkowym. Jest to przydatne przy pomiarach dużych obszarów, które są definiowane przez granicę. Ciąg otwarty powstaje, gdy obwód kończy się w innym punkcie niż punkt początkowy. Jest to przydatne przy pomiarach wąskich pasów, takich jak linia brzegowa lub korytarz dla drogi. Odpowiednie stanowisko ciągu poligonowego ma jedną lub więcej obserwację nawiązania na poprzednie stanowisko i jedną lub więcej obserwację na następne stanowisko poligonu. Aby obliczyć zamknięcie poligonu, musi być co najmniej jedna długość pomierzona między kolejnymi punktami ciągu poligonowego.
Plik Trimble Terrain Model (TTM) reprezentuje model powierzchni terenu 3D jako siatkę ciągłych trójkątów.
TRK
Proszę zobaczyć tryb śledzenia.
TTM
Proszę zobaczyć Trimble Terrain Model.
USNG
United States National Grid
UTC
Uniwersalny czas koordynowany Standard czasowy oparty na lokalnym słonecznym czasie w południu Greenwich. Zobacz także Czas GPS.
VBS
Wirtualna stacja bazowa.
VDOP
Vertical Dilution of Precision - współczynnik wysokości Zobacz także DOP.
krąg pionowy
Stopniowy lub cyfrowy dysk, od którego mierzony jest kąt pionowy.
VPI
Pionowy punkt przecięcia.
WAAS
Wide Area Augmentation System. Satelitarny system wspomagający (SBAS), który zwiększa dokładność i dostępność podstawowych sygnałów GNSS na obszarze pokrycia, który obejmuje kontynentalne Stany Zjednoczone i regiony peryferyjne Kanady i Meksyku.
Wykładnik wagi
Wykładnik wagi jest wykorzystywany do obliczeń wyrównania Neighborhood. Gdy obliczane jest wyrównanie współrzędnych, które ma być zastosowane do nowego punktu, obliczone odległości z każdego nowego punktu do punktów osnowy wykorzystanych do konfiguracji stanowiska są wagowane zgodnie z wykładnikiem wagi.
W przypadku konstrukcji drogowej odnosi się to do poszerzenia drogi wokół krzywej w celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa dla samochodów pokonujących krzywą. Poszerzenie jest zazwyczaj definiowane w połączeniu z przechyłka.
WGS-84
World Geodetic System (1984), elipsoida matematyczna wykorzystywana przez GPS od stycznia 1987. Zobacz także elipsoida.