Punkt robót 0

Punkt zerowy ma zastosowanie tylko w przypadku tyczenia z pliku projektu drogi. Punkty zerowy nie ma zastosowania w przypadku tyczenia ciągów i powierzchni.

Punkt zaczepienia to punkt, w którym obliczeniowe nachylenie boczne przecina się z podłożem.

Rzeczywiste położenie przecięcia skarpy bocznej z istniejącą powierzchnią terenu – punktem zaczepienia – jest określane iteracyjnie (przez powtórzenie). Oprogramowanie oblicza przecięcie płaszczyzny poziomej przechodzącej przez bieżące położenie oraz nachylenie strony wykopu lub nasypu, jak pokazano na poniższym diagramie, gdzie x n jest wartością Idź w prawo/w lewo.

W rzucie wyświetlana jest obliczona pozycja przechwycenia. Obliczona wartość nachylenia (w kolorze niebieskim) i obliczeniowa wartość nachylenia są wyświetlane w górnej części ekranu.

Przekrój poprzeczny, który się pojawia, jest zorientowany w kierunku narastania kilometrażu. Twoja aktualna pozycja i obliczony cel jest wskazany. Rysowana jest linia (w kolorze niebieskim) od początku spadku do bieżącej pozycji, aby wskazać obliczone nachylenie.

Zielone linie wskazują, czy punkt zaczepienia ma określone odsunięcia konstrukcyjne. Mniejszy pojedynczy okrąg wskazuje obliczoną pozycję przechwycenia, a podwójny okrąg wskazuje wybraną pozycję dostosowaną do określonego domiaru konstrukcyjnego. Domiary konstrukcyjne pojawiają się dopiero po ich zastosowaniu.

W przypadku przesunięć nachylenia bocznego, gdzie nachylenie zmienia się pomiędzy przekrojami, oprogramowanie oblicza nachylenie boczne dla pośrednich stanowisk, interpolując wartość nachylenia.

Różnice tyczenia punktu robót 0

Aby wyświetlić ekran Raport różnic punktu zero, naciśnij Raport na ekranie Potwierdź wytyczone delty lub ekranie Podgląd zadania.

Wyświetlane są odległości poziome i pionowe od punktu robót 0 do każdego ciągu, do i włącznie z osiowaniem poziomym. Jeśli szablon zawiera rów, raport uwzględnia pozycję zaczepienia na czubku wzniesienia. Wartości podane w raporcie wykluczają wszelkie określone przesunięcia konstrukcyjne.

Zobacz poniższy wykres:

Gdzie:

Akr = Odległość do osiowania
B = Odległość pozioma do punktu zaczepienia
K = Odległość pionowa do punktu zaczepienia
O = Pochylenie
E = Odległość skośna do punktu zaczepienia
F = Poziome przesunięcia konstrukcyjne
G = Przesunięcie rowu
H = Punkt zaczepienia
J = Punkt robót 0

 

  • Gdy tyczysz nachylenie boczne nasypu z podłożem, różnice tyczenia uwzględniają odległość od punktu robot 0 do przecięcia podłoża z nachyleniem bocznym.
  • Wartość w polu Odległość nachylenia do punktu załamania + domiar konstrukcyjny zawiera wszelkie określone wartości odsunięcia konstrukcyjnego i informuje o odległości skośnej od punktu załamania do pozycji wytyczonej. Wartość jest pusta (?), jeśli nie ma określonego żadnego poziomego domiaru konstrukcyjnego lub poziomy domiar konstrukcyjny jest stosowany poziomo.